Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lapování

Lapování je obrušování povrchu obrobku jemným brusivem volně neseným v lapovací kapalině (olej, petrolej) nebo pastě (např. parafin), které je na lapovanou plochu přitlačováno lapovacím nástrojem. Tvar lapovacího nástroje je negativem lapované plochy. Funkční plochy lapovacích nástrojů jsou zhotoveny z mědi, bronzu, olova, litiny, měkké nebo kalené oceli, plastů nebo dřeva.

Například nástroj na lapování děr je podobný nástroji honovacímu, nakreslenému na obrázku. Místo brusných kamenů jsou ale v hlavě uloženy destičky z některého z uvedených materiálů. Také pohyby lapovací hlavy jsou v tomto případě stejné jako pohyby hlavy honovací.

Na obrázku ja naznačeno lapování rovinných ploch čel obrobků tvaru kotouče. Obrobky jsou vloženy mezi dvě lapovací desky kruhového tvaru. Horní deska se otáčí a přitlačuje na obrobky, dolní deska se otáčí a současně posouvá ve vodorovném směru střídavě na obě strany. Mezi desky je přiváděna lapovací kapalina nebo pasta. V důsledku rozdílných pohybů desek dochází k rovnoměrnému obrušování čel obrobků.

Rozměrová přesnost dosažená lapováním je IT 1 až IT 3, drsnost povrchu Ra = 0,02 až 0,05. Přídavek ponechávaný na honování je 0,005 až 0,03 mm.

Jiným způsobem lapování je vzájemné přizpůsobení dvou součástí, které budou spolu montovány. V tomto případě jsou součásti jedna druhé lapovacím nástrojem. Známým příkladem je tzv. zabrušování, správně zalapování, ventilů spalovacích motorů.